Pierwsza pomoc przy zadławieniu dzieci i dorosłych

Młodzi rodzice panikują gdy tylko usłyszą hasło „zadławienie u dziecka”. Co ciekawe – panikują na sam dźwięk tego słowa, ale jednak nie uczestniczą w szkoleniach z zakresu pierwszej pomocy.

Czym jest zadławienie?

Zadławienie to zamknięcie dróg oddechowych przez ciało obce. Jeśli do dróg oddechowych dostanie się np. ślina czy pokarm, może dojść do niedotlenienia organizmu. Dlatego właśnie zadławienie jest stanem zagrożenia życia.

Do zadławienia może dojść wtedy, gdy zbyt szybko i łapczywie spożywamy pokarm, a także w momencie, gdy dziecko połknie mały przedmiot. Zadławienie jest stanem zagrożenia życia, z którym można się spotkać na co dzień.

Jak udzielić pierwszej pomocy niemowlakowi i małemu dziecku przy zadławieniu?

W przypadku, gdy dziecko jest przytomne, jednakże nie kaszle (lub ten kaszel jest nieskuteczny) należy ułożyć niemowlę głową w dół na swoim przedramieniu, chwycić kciukiem i palcem za żuchwę i wykonać 5 uderzeń w okolice między łopatkami. Siła włożona w uderzenie powinna być adekwatna do zagrożenia, jednak mimo towarzyszących emocji trzeba mieć na uwadze, że ciało dziecka jest delikatniejsze niż dorosłego. Warto w tym czasie zająć pozycję siedzącą i oprzeć rękę trzymającą dziecko o swoje kolano.

Gdy uderzenia są nieskuteczne należy odwrócić dziecko na plecy. Dziecko ciągle powinno mieć głowę skierowaną w dół. Wtedy należy wykonać 5 uciśnięć klatki – przykładając dwa palce w dolnej połowie mostka, ok. 1 cm poniżej linii międzysutkowej.

Należy naprzemiennie wykonywać 5 uderzeń w okolicę między łopatkami i 5 uciśnięciami klatki piersiowej do czasu usunięcia ciała obcego.

Jak udzielić pierwszej pomocy nastolatkowi i dorosłemu przy zadławieniu?

Gdy nastolatek przestał kaszleć, ale jest przytomny należy pochylić poszkodowanego do przodu, 5-krotnie uderzyć w plecy na wysokości łopatek.

Gdy to nie pomaga trzeba zastosować chwyt Heimlicha, tzn. pochylić poszkodowanego do przodu, stając za nastolatkiem objąć go obiema rękami na wysokości nadbrzusza (jedna ręka jest zaciśnięta w pięć, a druga ją obejmuje), energicznie ścisnąć przyciągnąć ręce do wnętrza i ku górze

Jak wezwać pomoc do dziecka przy zadławieniu?

Konieczne wezwij pogotowie ratunkowe dzwoniąc pod numer: 999 lub 112.
Jeśli dziecko straciło przytomność rozpocznij reanimację – dyspozytor karetki udzieli Ci dokładnych wskazówek. Rób wszystko to, co nakaże dyspozytor pogotowia ratunkowego.

Podsumowanie

Udzielanie pierwszej pomocy dzieciom nie jest zadaniem prostym – oprócz własnych emocji trzeba mieć na uwadze, że ciało niemowlaka czy małego dziecka jest delikatniejsze niż dorosłego. Dlatego tak ważne, aby zapoznać się ze wskazówkami jak pomóc dziecku podczas zadławienia nim w ogóle dojdzie do sytuacji zagrożenia życia.

Warto również jako rodzic odbyć kurs pierwszej pomocy aby w sytuacji zagrożenia jakim jest zadławienie, nie spanikować i wiedzieć co należy zrobić.

Dla wszystkich pracowników żłobków i klubów dziecięcych warto zapoznać się z artykułem o pierwszej pomocy w żłobku i klubie dziecięcym.

  • Podziel się tym postem

Zostaw komentarz