Trendy i metody w nowoczesnej fizjoterapii

Fizjoterapia jest rozbudowaną gałęzią medycyny specjalizującą się w leczeniu pacjentów tak z dysfunkcjami narządu ruchu, jak i chorobami reumatoidalnymi czy zaburzeniami kardiologicznymi oraz neurologicznymi. Jakiego rodzaju metody stosuje się najczęściej w nowoczesnej fizjoterapii?

Terapia manualna

Terapia manualna zajmuje się ona badaniem oraz leczeniem zaburzeń czynności rozmaitych struktur układu ruchu, z naciskiem na kręgosłup. Przyczyną tego może być niesprawne funkcjonowanie mięśni, stawów oraz układu nerwowego, co prowadzi do dolegliwości bólowych oraz ograniczenia ruchu. W terapii manualnej kluczową kwestią jest dokładna diagnostyka, na którą składa się szczegółowy wywiad z pacjentem, a także badanie palpacyjne i funkcjonalne narządu ruchu. Odbywa się ono tak w spoczynku, jak i w ruchu i pozwala na ocenę jakości ruchów oraz ich amplitudy. Tego typu terapia rozpoczyna się od oceny biomechanicznej oraz funkcjonalnej pacjenta. Jako że dysfunkcje narządu ruchu mogą zajmować wiele tkanek równocześnie, terapeuta przeprowadza szczegółową analizę dolegliwości pacjenta. W zależności od ich rodzaju, dobiera się stosowną terapię.

Neuromobilizacje

Neuromobilizacje – tego typu leczenie skupia się na diagnostyce układu nerwowego, co ma na celu wykryć patologiczne napięcia znajdujące się zarówno w, jak i w okół struktur nerwowych. Fizjoterapeuta dokonuje tutaj próby ich zlikwidowania przez bezpośrednie oddziaływane na nerwy. Neuromobilizacje opierają się o napinanie nerwów przez stosowne kombinacje ustawień oraz trakcji, które przeprowadzane są podobnie, co w przypadku testów napięciowych. Na układ nerwowy działa się tu w sposób bezpośredni, przez pociąganie nerwu, co ma na celu usprawnić jego elastyczność oraz ruchomość.

Metoda McKenziego

Metoda McKenziego – podstawą leczenia jest tu stosowanie określonych środków mechanicznych. To nieinwazyjna metoda diagnostyczno-lecznicza, która pomaga na szybką ocenę, czy powstawanie bólu u pacjenta z zespołem bólowym kręgosłupa w przebiegu dyskopatii oraz choroby zwyrodnieniowej ma tło mechaniczne. Kluczowym elementem jest badanie funkcjonalne opierające się o wykonywanie testu powtarzanymi ruchami w odpowiednich kierunkach, które powodują zniesienie, zmniejszenie albo centralizację bólu.

  • Podziel się tym postem

Zostaw komentarz