Czym kierować się wybierając kurs dla pielęgniarek środowiskowych?

Osoba wykonująca zawód pielęgniarki środowiskowej zajmuje się planowaniem oraz realizacją kompleksowej opieki pielęgniarskiej – czy to nad jednostką czy rodziną lub społecznością w środowisku zamieszkania z uwzględnieniem miejsca wykonywania świadczenia. Jakie dokładnie zadania należą do jej obowiązków i co należy zrobić, by móc wykonywać ten zawód?

Do zadań wykonywanych przez pielęgniarkę środowiskową zalicza się wszelkiego rodzaju świadczenia diagnostyczne, pielęgnacyjne, lecznicze, profilaktyczne oraz rehabilitacyjne. Są one realizowane na bazie zlecenia lekarza rodzinnego lub lekarza specjalisty na bazie umowy podpisanej z NFZ. Zalicza się do nich miedzy innymi wykonywanie zastrzyków podskórnych, domięśniowych, dożylnych oraz kroplówek, zdejmowanie szwów, pomiar ciśnienia tętniczego, tętna, masy ciała oraz wzrostu, cewnikowanie pęcherza moczowego, czynności zapobiegające powstawaniu odleżyn czy udzielanie pierwszej pomocy w stanach zagrożenia życia.

By móc wykonywać zawód pielęgniarki środowiskowej, należy ukończyć studia pielęgniarskie lub szkołę pomaturalną z 12-miesięcznym stażem podyplomowym. Aby poszerzyć swoje uprawnienia zawodowe, pielęgniarki odbyć mogą szkolenie specjalizacyjne. Do wyboru jest ich forma stacjonarna oraz niestacjonarna. Drugie z nich stanowią sporą oszczędność czasu i pieniędzy. Nie wymagają bowiem dojazdów na miejsce szkolenia, są tańsze i odbywać można je o dowolnej porze. Aby taki kurs był ważny w świetle obowiązującego w Polsce prawa, jego program musi być zgodny z wytycznymi Ministerstwa Zdrowia. Co ważne, odbyć może je każda osoba mająca prawo do wykonywania zawodu pielęgniarki środowiskowej i minimum 6-miesięczny staż pracy w zawodzie. Przed podjęciem decyzji o odbyciu danego kursu warto upewnić się, że po jego zakończeniu, uczestnik otrzyma zaświadczenie wydane na podstawie Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 30 września 2016 roku w sprawie kształcie podyplomowego pielęgniarek i położnych oraz kartę kwalifikacyjną stanowiącą potwierdzenie ukończenia takiego szkolenia.

  • Podziel się tym postem

Zostaw komentarz