Jak zostać pielęgniarką w Wielkiej Brytanii

Jako że zarobki polskich pielęgniarek nie należą do najwyższych, spora część osób wykonujących ten zawód, decyduje się na podjęcie pracy za granicą. Jednym z najpopularniejszych kierunków wśród pielęgniarek z Polski jest Wielka Brytania. Co zrobić, by móc rozpocząć karierę w Anglii? Oto garść przydatnych informacji na ten temat.

Pielęgniarką w Wielkiej Brytanii zostać może osoba, która posiada dyplom pielęgniarstwa z danego kraju. Warto jednak zdawać sobie sprawę z faktu, iż wiązać będzie się to z potwierdzeniem prawa wykonywania zawodu w NMC, czyli angielskim odpowiednikiem Polskiej Izby Pielęgniarek i Położonych. W przypadku polskich pracowników proces rejestracji trwa 3 miesiące. Niezbędne jest wypełnienie aplikacji znajdującej się na stronie NMC oraz złożenie kompletu dokumentów. Poza wspomnianym potwierdzeniem prawa wykonywania zawodu są to wszelkiego rodzaju dyplomy oraz certyfikaty, informacje na temat historii zatrudnienia, zaświadczenie o niekaralności w Polsce oraz akt urodzenia. Wszystkie te dokumenty muszą zostać przetłumaczone przez tłumacza przysięgłego. Dodatkowo, do aplikacji dołączyć należy potwierdzoną przez notariusza kopię paszportu, zdjęcia oraz oświadczenie o niekaralności w Wielkiej Brytanii (DBS).

W zależności od konkretnego przypadku, NMC poprosić może o dodatkowe dokumenty, co przyczyni się do przedłużenia okresu oczekiwania na tak zwany numer NMC Pin, który to nadawany jest każdej pielęgniarce w Wielkiej Brytanii.

Aby zwiększyć swoje szanse, podczas oczekiwania na potwierdzenie do wykonywania zawodu, warto poprosić o referencje z poprzednich miejsc pracy i przetłumaczyć je z języka angielskiego. Zawierać muszą one nazwę placówki, numer telefonu oraz adres e-mail. Bardzo ważnym dokumentem jest tutaj także książeczka szczepień, która powinna zostać przetłumaczona przez tłumacza przysięgłego.

Rozpoczynając pracę pielęgniarki w Wielkiej Brytanii, na początku najlepiej zatrudnić się w państwowym lub prywatnym szpitalu czy domu opieki. Do najlepszy sposób na to, aby zapoznać się z obowiązującymi w tym kraju procedurami oraz systemem opieki. Po upływie 2 lat, można dodatkowo zacząć starać się o pracę w agencji pielęgniarskiej na bazie umowy zlecenie.

Zatrudniając się w placówce medycznej ze stałą umową, zyskać można łatwiejszy dostęp do szkoleń podnoszących kwalifikację, które w znaczącej większości przypadków organizowane są przez pracodawcę.

Pielęgniarki, które zaczynają pracę w szpitalu w Anglii posiadają stopień hierarchii określany jako Band 5. Wraz z upływem lat oraz zdobywaniem zasług, awansować mogą one na kolejne stopnie, aż do Band 9.

Osoby, którym nie zależy na awansie i które cenią sobie niezależność, zdecydować mogą się na wykonywanie pracy jako tak zwana „pielęgniarka agencyjna.” Mianem tym określa się osobę pracującą na umowę zlecenie dla kilku różnych szpitali i placówek. Taka pielęgniarka zobowiązana jest do podpisania umowy z agencją, która to pośredniczy w znalezieniu pracy i bardzo często zapewnia dodatkowe szkolenia.

  • Podziel się tym postem

Zostaw komentarz