Pielęgniarka środowiskowa

Mianem pielęgniarki środowiskowej określa się osobę świadczącą kompleksowe usługi pielęgniarskie w domu pacjenta. Opiekuje się ona osobami chorymi, w tym w fazie terminalnej oraz niepełnosprawnymi, bez względu na wiek. Gdy pielęgniarka środowiskowa ma podpisaną umowę z NFZ, pacjenci nie ponoszą żadnych kosztów związanych z korzystaniem z jej usług. Co jeszcze warto wiedzieć na temat tego zawodu?

Na jakie świadczenia można liczyć ze strony pielęgniarki środowiskowej? Zajmuje się ona pielęgnacją osób unieruchomionych i niepełnosprawnych, cewnikowaniem, zmianą opatrunków, zdejmowaniem szwów, wykonywaniem inhalacji oraz wlewów doodbytniczych, podawaniem leków czy ustalaniem diety w żywieniu pacjentów przewlekle chorych. Dodatkowo, pielęgniarka środowiskowa pomaga w rehabilitacji osób leżących, wykonując między innymi drenaż ułożeniowy oraz gimnastykę oddechową. Oprócz tego, realizuje ona działania w zakresie spraw socjalnych przy współpracy ze stosownymi instytucjami, stowarzyszeniami, placówkami ochrony zdrowia oraz organizacjami pozarządowymi.

Z bezpłatnych usług pielęgniarki środowiskowej skorzystać może każdy pacjent opłacający składki na NFZ. W tym celu należy złożyć stosowny wniosek. O pomoc w tym zakresie poprosić można pielęgniarkę POZ, lekarza pierwszego kontaktu lub położną. Pielęgniarkę środowiskową wybiera się w identyczny sposób, co lekarza rodzinnego, wpisując stosowną deklarację. Osoby przewlekle chore liczyć mogą na przydzielenie pielęgniarki terminowej lub pielęgniarki opieki paliatywnej. Każdy pacjent ma możliwość bezpłatnej zmiany pielęgniarki środowiskowej 3 razy do roku, bez podania przyczyny.

Gdy dochód na osobę w rodzinie nie przekracza 456 złotych na osobę, a w przypadku osób samotnych — 542 złote, istnieje możliwość zgłoszenia się do Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, który przydzielić może pacjentowi opiekunkę środowiskową.

  • Podziel się tym postem

Zostaw komentarz