Pielęgniarka anestezjologiczna – co robi, jak zostać

Pielęgniarstwo anestezjologiczne i intensywnej terapii to specjalizacja uznawana przez wiele osób za najtrudniejszą. Jak wygląda praca tego typu pielęgniarki?

Pielęgniarka anestezjologiczna pracuje na bloku operacyjnym lub oddziale intensywnej terapii. Pielęgniarstwo tego typu jest pielęgniarstwem klinicznym, które łączy w sobie wiedzę kliniczną, techniczną oraz humanistyczną. Pielęgniarki anestezjologiczne współuczestniczą w znieczuleniu oraz opiekują się pacjentami w stanie krytycznym. Zajmują się one zarówno osobami dorosłymi, jak i dziećmi. We wspomnianych powyżej oddziałach monitorowane są podstawowe funkcje życiowe. Dodatkowo, stosuje się różnego rodzaju techniki i metody terapeutyczne, które mają na celu wspomóc czynności podstawowych układów organizmu. Dobra pielęgniarka anestezjologiczna powinna być nie tylko precyzyjna i skupiona — równie ważną rolę odgrywa tutaj jej empatia.

Kim dokładnie jest pielęgniarka anestezjologiczna? Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 16 grudnia 2016 roku, mianem tym określa się pielęgniarkę, która ukończyła specjalizację w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej opieki, kurs kwalifikacyjny w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej opieki lub pielęgniarkę będącą w trakcie specjalizacji w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej opieki. Po ukończeniu szkolenia specjalizacyjnego, pielęgniarka obejmuje specjalistyczną opieką pacjentów w okresie około operacyjnym, na wszystkich etapach znieczulenia oraz bezpośrednio po znieczuleniu. Dodatkowo, pełni ona opiekę nad ciężko chorymi pacjentami na oddziale intensywnej terapii. Pielęgniarka anestezjologiczna zajmuje również istotne miejsce w medycynie ratunkowej jako pielęgniarka systemu.

By móc wykonywać ten zawód, ukończyć należy studia na kierunku pielęgniarstwo, otrzymać prawo wykonywania zawodu, zatrudnić się na oddziale anestezjologii i intensywnej terapii oraz ukończyć kurs kwalifikacyjny lub specjalizację w tej dziedzinie pielęgniarstwa.

  • Podziel się tym postem

Zostaw komentarz