Ile zarabia położna

Osoba wykonująca zawód położnej zajmuje się sprawowaniem opieki medycznej nad kobietą zarówno w trakcie ciąży, jak i podczas porodu i po jego zakończeniu. W swojej codziennej pracy, położna wykonuje zabiegi mające na celu rozpoznanie ciąży, a także monitoruje płód, bada noworodki i niemowlęta oraz zajmuje się edukacją zdrowotną kobiet. Dodatkowo, kierować może ona pracami innych położnych lub prowadzić prace naukowo-badawcze. Na jakie zarobki liczyć mogą położne w naszym kraju i za granicą?

Zarobki osoby wykonującej ten zawód różnią się w zależności od miejsca, w którym jest ona zatrudniona, stażu pracy, pełnionej funkcji, doświadczenia zawodowego oraz liczby dyżurów. W Polsce położne zarabiają średnio od 2000 do 3500 złotych brutto miesięcznie.

Nieco inaczej sytuacja wygląda za granicą. W Belgii położne zarabiają bowiem około 1900 – 2500 euro. Na podobne wynagrodzenie liczyć mogą osoby zatrudnione w Holandii. Tam miesięczna pensja wynosi od 1600 do 2500 euro. W Szwecji jest to około 22 000-30 000 koron. Położone w Wielkiej Brytanii zarabiają natomiast od 22500 do 34000 funtów rocznie.

Osoby wykonujące zawód położnej rozważyć powinny także zatrudnienie w Niemczech. Wynagrodzenie początkowe wynosi tam bowiem około 2800 euro. Dodatkowo, tamtejsze położone liczyć mogą na dodatki zmianowe oraz wynagrodzenie za pracę wykonywaną w godzinach nocnych. W Niemczech znacząca część położnych wykonuje wolny zawód – pełen etat należy tutaj do rzadkości. Położna odbierająca poród w szpitalu liczyć może na wynagrodzenie rzędu 270 euro, a wraz z dodatkiem nocnym – 325 euro. Za poród w tak zwanym domu narodzin otrzyma ona 450 euro (560 euro wraz z dodatkiem nocnym). Jeszcze więcej położna zarobić może odbierając poród w domu. Cena za taką usługę waha się bowiem od około 550 do około 680 euro.

  • Podziel się tym postem

Zostaw komentarz