Ile zarabia pielęgniarka

Ile wynoszą średnie zarobki polskiej pielęgniarki, a na jakie wynagrodzenie może ona liczyć decydując się na podjęcie pracy za granicą? Odpowiedź – poniżej.

Początkująca polska pielęgniarka zarabia średnio od 1800 do 2600 złotych. Wynagrodzenie uzależnione jest tu głównie od kondycji finansowej szpitala, w którym jest ona zatrudniona. Średnie zarobki doświadczonych pielęgniarek i położnych to z kolei około 2500 złotych. Osoby posiadające tytuł magistra oraz specjalizację zarabiają około 3200 złotych. Po dodaniu do pensji podstawowej wszelkiego rodzaju dodatków, wynagrodzenie pielęgniarki wzrasta do około 5500 złotych. Osoby nie posiadające specjalizacji liczyć muszą się z zarobkami na poziomie 2800 złotych, co przekłada się na około 5000 złotych pensji łącznej. Położna nie posiadająca tytułu magistra zarabia natomiast średnio 2800 złotych.

Niski poziom wynagrodzenia sprawia, że coraz więcej polskich pielęgniarek decyduje się na podjęcie pracy za granicą. Zgodnie z danymi Naczelnej Rady Pielęgniarek i położonych, w przeciągu ostatnich 10 lat ponad 15 000 osób ubiegało się o wydanie zaświadczenia potwierdzającego kwalifikacje do wykonywania zawodu pielęgniarki, które pozwalałoby na podjęcie legalnej pracy na terenie Unii Europejskiej. Za granicę wyjeżdżają zarówno osoby młode, tuż po skończeniu szkoły, jak i te z wieloletnim doświadczeniem w zawodzie.

Polskie pielęgniarki z łatwością znajdują zatrudnienie za granicą. Do wykonywania tego zawodu, poza stosownym doświadczeniem, wymagana jest znajomość języka obcego na poziomie co najmniej B1. Aktualnie, najwięcej ofert pracy dla pielęgniarek pochodzi z Niemiec, Belgii oraz Francji. W pierwszym z krajów, pielęgniarka zatrudniona w domu pomocy społecznej zarabia około 1500 euro plus różnego rodzaju dodatki. Co więcej, pracodawcy często oferują zakwaterowanie i naukę języka obcego. Zatrudniona w Belgii pielęgniarka liczyć może na wynagrodzenie w przedziale 8000 – 13000 euro, a we Francji – od 1400 do 2500 euro.

  • Podziel się tym postem

Zostaw komentarz