Czym zajmuje się fizjoterapeuta

Fizjoterapeuta to specjalista, który zajmuje się leczeniem metodami nieoperacyjnymi i niefarmakologicznymi. Główny cel jego pracy to poprawa kondycji psychofizycznej oraz walka z bólem i ograniczeniami ruchowymi. Z usług fizjoterapeutów korzystają pacjenci borykający się z zaburzeniami zarówno mięśniowo — szkieletowymi, jak i neuromieśniowymi czy sercowo — naczyniowymi.

Fizjoterapeuta w swojej codziennej pracy wykorzystuje tak wiedzę i umiejętności manualne, jak i środki techniczne. Pozwalają mu one wyeliminować wszelkiego rodzaju procesy chorobowe, jakie zachodzą w organizmie, zapobiec postępowaniu choroby i jej nawrotom, a także pozbyć się przykrych dolegliwości.

Zakres działań fizjoterapeuty jest niezwykle szeroki. Zajmować może się on między innymi rehabilitacją ruchową, medyczną czy psyhomedyczną, fizjoterapią w sporcie czy medycynie uzdrowiskowej, terapią manualną lub zajęciową, hipoterapią, artreterapią, balneologią czy masażem relaksacyjnym lub limfatycznym. Wielu fizjoterapeutów w swojej codziennej pracy stosuje elementy dietetyki, promocji zdrowia czy muzykoterapii.

Jakie kompetencje należy posiadać, by móc wykonywać taki zawód? Jako że praca fizjoterapeuty wymaga bliskiego kontaktu z pacjentem, niezbędna będzie tutaj wysoce rozwinięta empatia. Jednocześnie, tego typu specjalista powinien być odporny emocjonalnie. Warto również, aby był starannym, cierpliwy oraz delikatny. Jako że fizjoterapeuta to zawód, w którym wykonuje się wiele różnych ruchów, idealny specjalista powinien być również silny i sprawny ruchowo.

Co zalicza się do obowiązków fizjoterapeuty? Jest to między innymi: dokonanie oceny zdrowia pacjenta, wykonanie badań czynnościowych, przeprowadzanie zabiegów fizjoterapeutycznych, dopasowanie wyrobów medycznych do indywidualnych potrzeb pacjenta i instruktaż w zakresie należytego posługiwania się nimi, kontrola procesu fizjoterapii, prowadzenie dokumentacji i działalności profilaktycznej, wydawanie opinii na temat przebiegu procesu fizjoterapii.

  • Podziel się tym postem

Zostaw komentarz