Ile zarabia fizjoterapeuta

Fizjoterapeuta to specjalista, który zajmuje się prowadzeniem leczenia z wykorzystaniem metod niefarmakologicznych i nieoperacyjnych. Głównym jego celem jest poprawa kondycji psychofizycznej pacjenta oraz walka z bólem i ograniczeniami ruchowymi. Jak zostać fizjoterapeutą? Ile zarabia tego typu specjalista?

By móc wykonywać zawód fizjoterapeuty, niezbędne jest ukończenie studiów na kierunku fizjoterapia. Oferują go zarówno uczelnie publiczne, jak i niepubliczne. W toku studiów, przyszli fizjoterapeuci nabywają wiedzę z zakresu anatomii człowieka, terapii manualnej, kinezyterapii, fizykoterapii, fizjoterapii ogólnej, fizjoterapii klinicznej, metod specjalnych fizjoterapii, masażu leczniczego, psychologii oraz aktywności ruchowej adaptacyjnej.

Z jakimi zarobkami można się liczyć chcąc wykonując zawód, jakim jest fizjoterapeuta? Średnio jest to około 3220 złotych brutto. Jak podają statystyki, 25% tego typu specjalistów zarabia poniżej 2640 złotych brutto, a 25% — powyżej 4080 złotych brutto. Aktualnie, płaca minimalna dla fizjoterapeutów ustalana na bazie najniższego wynagrodzenia zasadniczego pracowników wykonujących zawody medyczne i zatrudnionych w podmiotach leczniczych wynosi 2496 złotych brutto. Jak podaje Ministerstwo Finansów, w 2021 roku fizjoterapeuci ze specjalizacją liczyć będą mogli na zarobki na poziomie 5278 złotych brutto, a bez niej — 3670 złotych brutto.

Ile zarobić może tego typu specjalista fizjoterapii podczas prywatnych sesji z pacjentami? Wszystko zależy tutaj od miejsca zamieszkania oraz doświadczenia. Cena 1 godziny tego typu usługi wahać może się od 40 do nawet 150 złotych brutto.

Wielu polskich fizjoterapeutów decyduje się podjąć pracę za granicą. Nie ma w tym nic dziwnego — decydując się na wyjazd do Niemiec, liczyć mogą oni na zarobki na poziomie 11 000 złotych brutto miesięcznie. W Wielkiej Brytanii, fizjoterapeuci co miesiąc zarobić mogą natomiast 16 000 złotych.

  • Podziel się tym postem

Zostaw komentarz