Jak podłączyć wymiennik ciepła

W domach posiadających nowoczesne instalacje grzewcze bardzo często montuje kotły na paliwa stałe. Podczas ich instalacji warto zastosować wymiennik ciepła płytowy. Jak krok po kroku powinno wyglądać jego podłączanie?

Wymiennik płytowy SWEP tworzy szereg płyt połączonych ze sobą równolegle poprzez lutowanie. Ich ilość decyduje o możliwości przenoszenia mocy urządzenia. Jest to jednak nie więcej niż 35 kW. Tego typu rozwiązanie najlepiej sprawdza się w przypadku niewielkich kotłów na paliwa stałe. Wykorzystując wymiennik płytowy tworzy się 2 obiegi grzewcze — 1 w układzie otwartym kotła na paliwa stałe, drugi, zamknięty — z grzejnikami i innym kotłem. W tworzonych współcześnie projektach instalacji coraz częściej do czynienia mamy z tego typu połączeniem kotłów na paliwa stałe oraz płynne w układzie zamkniętym.

Wymiennik płytowy należy montować w pozycji pionowej, pamiętając o zabezpieczeniu go przed zapowietrzeniem. Ważny na tym etapie jest właściwy dobór wymienników ciepła. Urządzenie tego typu posiada 4 króćce — 2 strony pierwotnej, którą jest układ otwarty o parametrach 90/70 stopni Celsjusza oraz 2 strony wtórnej — układu zamkniętego o parametrach 70/50 stopni Celsjusza. Znajdują się one w układzie przepływu pomiędzy stronami przeciwprądowymi. Obiegi grzewcze wyposażone muszą być w standardowe naczynia wzbiorcze mające na celu zabezpieczenie instalacji. Na powrotach z instalacji montuje się pompy cyrkulacyjne, a na każdym z przyłączeń hydraulicznych — zawory odcinające (należy to zrobić w taki sposób, by możliwe było łatwe zdemontowanie wymiennikach). Na zasilających króćcach montuje się filtry skośne.

Ze względu na większe opory przepływu czynnika, w instalacji montować powinno się pompy z zasilaniem mocy w taki sposób, by obiegi strony pierwotnej oraz wtórnej mogły się z łatwością ze sobą mieszać.

Poprzez wymiennik łączyć można niemalże każdy rodzaj obiegu wymiennika grzewczego — kocioł na paliwa stałe z kotłem na paliwa płynne, termokominek z kotłem na paliwa płynne czy instalację układu otwartego i zamkniętego.

  • Podziel się tym postem

Zostaw komentarz