Hashimoto — przyczyny, objawy, leczenie

Hashimoto jest chorobą autoimmunologiczną w ścisły sposób związaną z układem odpornościowym. Jakie są jej przyczyny i objawy? Jak należy ją leczyć?

Do tej pory nie udało ustalić się przyczyn choroby Hashimoto. Przez pierwszych kilka lat osoba chora nie zdaje sobie sprawy z dolegliwości, z jaką się boryka. Cały proces przebiega w stanie utajenia, nie dając jakichkolwiek objawów. Dopiero po pewnym czasie zaczynają pojawiać się problemy ze zdrowiem, co związane jest z toczącym się w tarczycy stanem zapalnym.

Objawy choroby Hashimoto w znaczącej części przypadków wychodzą na światło dzienne podczas różnego rodzaju badań, na które pacjentka zgłosiła się z powodu dolegliwości nie związanych z tarczycą i nie do lekarza endokrynologa. Mogą to być na przykład skąpe, nieregularne miesiączki, zawroty głowy, zaburzenia rytmu serca czy problemy z zajściem w ciążę. Do objawów Hashimoto zaliczyć można również bóle mięśni, sztywność stawów, przewlekłe zmęczenie i senność czy problemy z oddychaniem. Typowe dla tej choroby tarczycy jest również przybieranie na wadze, spadek nastroju oraz zwiększona nietolerancja na zimno.

Jedyne, co udało się do tej pory ustalić w sprawie przyczyn Hashimoto to to, że poza genami oraz stresem, schorzenie to wywołać mogą różnego rodzaju choroby wirusowe, w szczególności te z grupy adenowirusów, echowirusów oraz coxsackie. Mówi się również, że w organizmie osoby chorej rozwija się utajona, nieleczona alergia, która prowadzi do tego, że organizm zaczyna stopniowo niszczyć swoje własne tkanki.

Diagnostyka choroby Hashimoto opiera się o tak zwane badanie palpacyjne szyi. W przypadku tej dolegliwości często do czynienia mamy ze zmniejszeniem się tarczycy. Kolejny etap stanowić będzie badanie krwi mające na celu sprawdzić poziom hormonu TSH we krwi. Jeżeli okaże się on zbyt niski, niezbędne będzie wykonanie badania wolnych hormonów tarczycowych oraz przeciwciał tarczycowych. Oprócz tego, warto przeprowadzić badanie USG tarczycy, które umożliwia dokładne obejrzenie gruczołu i sprawdzenie czy nie znajdują się w nim guzki.

Pacjenci z Hashimoto mają wysokie stężenie przeciwciał TPO, na poziomie co najmniej 500. W ich przypadku występują również laboratoryjne cechy niedoczynności tarczycy czy nadczynności tarczycy. Podczas badania USG (jeżeli macie problem z aparatem USG to zapraszamy na serwis USG) wykrywany jest natomiast hipoechogeniczny miąższ.

Po postawieniu diagnozy, zlecane jest stosowne leczenie. Specjalizacją lekarską, która zajmuje się leczeniem Hashimoto jest endokrynologia. Najczęściej opiera się ono o przyjmowanie na czczo hormonu tarczycowego, jakim jest lewotyroksyna w formie tabletki. Lek należy popić wodą i przez 20 minut po jego przyjęciu powstrzymać się od jedzenia. U większości pacjentów jest on dobrze tolerowany. Jeżeli dawka zostanie odpowiednio dobrana, organizm będzie zaopatrywany w odpowiednią ilość tyroksyny, co pozwoli pacjentce na normalne funkcjonowanie. Leczenie Hashimoto należy kontynuować do końca zniszczenia i co kilka miesięcy wykonywać badanie sprawdzające poziom tyroksyny we krwi (pozwala to na skorygowanie wysokości przyjmowanej dawki leku).

  • Podziel się tym postem

Zostaw komentarz