Fizjoterapeuta uroginekologiczny

Fizjoterapeuta uroginekologiczny, z usług którego skorzystać mogą kobiety w każdym wieku. Na wizytę w jego gabinecie najczęściej decydują się kobiety przygotowujące się do zajścia w ciążę, będące w trakcie menopauzy oraz nastolatki, które w najbliższym czasie planują rozpocząć współżycie. Czym dokładnie zajmuje się taki specjalista?

Pierwszą wizytę w gabinecie fizjoterapeuty uroginekologicznego odbyć można około 16 roku życia, przed rozpoczęciem inicjacji seksualnej. Specjalista ten jest również w stanie pomóc w problemach z bolesnymi stosunkami, które to związane mogą być z szeregiem schorzeń ortopedycznych, przypadłości dna miednicy, stanami napięciowymi w obrębie kręgosłupa oraz mięśni pośladkowych czy rozejścia spojenia łonowego. Na wizytę do fizjoterapeuty uroginekologicznego udać powinny się także wszystkie te kobiety, które chcą w odpowiedni sposób przygotować się do zajścia w ciążę. (Polecamy tu artykuł: Jak wygląda pierwsza wizyta u ginekologa w ciąży) Do zadań fizjoterapeuty uroginekologicznego zalicza się również leczenie przypadłości związanych z funkcjonowaniem dna miednicy. Mowa tutaj między innymi o popularnym wśród dojrzałych kobiet problemie, jakim jest nietrzymanie moczu.

Jak krok po kroku wygląda wizyta w gabinecie fizjoterapeuty uroginekologicznego? Najpierw przeprowadza on wywiad, podczas którego zadać może pytania, takie jak: „Czy przyszła Pani na wizytę w ramach profilaktyki czy występują problemy zdrowotne, takie jak ból w czasie stosunku czy nietrzymanie moczu?” W drugim przypadku, fizjoterapeuta zapytać może o to, jak długo występują dolegliwości, kiedy się rozpoczęły, czy związane było to z konkretnym wydarzeniem, na przykład urazem czy ciążą, co je nasila i zmniejsza, czy problem ten był wcześniej konsultowany lub leczony? Jeżeli tak, jakiego rodzaju badania zostały wykonane i jakie formy terapii zastosowano?

Kolejny etap badania to analiza postawy ciała. Najlepiej ubrać się na nie w przylegającą do ciała koszulkę na ramiączkach oraz legginsy. Fizjoterapeuta może również poprosić o rozebranie się do bielizny. Postawa ciała oceniana jest bez butów — na boso lub w skarpetkach.

Ewentualne dodatkowe badania uzależnione są od konkretnego przypadku. Fizjoterapeuta może wykonać badanie miednicy, kręgosłupa lub stanów biodrowych oraz dokonać oceny pracy mięśni brzucha, przepony oraz żeber. W przypadku kobiet, które rodziły przez cesarskie cięcie, konieczne okazać może się dokonanie oceny blizny pooperacyjnej.

Badanie w gabinecie fizjoterapeuty uroginekologicznego uwzględnia także analizę pracy mięśni dnia miednicy. By się do niego przygotować, należy przebrać się w specjalną spódniczkę ginekologiczną. Jeżeli pacjentka wyrazi na to zgodę, specjalista wykonuje badanie bezpochwowe. W jego trakcie pacjenta leży na leżance ze zgiętymi nogami ustawionymi na szerokość bioder. Fizjoterapeuta wkłada rękawiczki i umieszcza 1 lub 2 palce w pochwie. Następnie prosi o skurcz mięśni i ich rozluźnienie, a drugą rękę kładzie na brzuchu, w celu oceny pracy mięśnia poprzecznego.

  • Podziel się tym postem

Zostaw komentarz